eshop

Zajímavosti z Itálie


Ostrov San Giulio


Isola di San Giulio je jediný ostrov na jezeře Orta a je součástí města Orta San Giulio, v provincii Novara v Piemontu. Toto malé městečko v severní Itálii má cca 1200 obyvatel a nedávno bylo připsáno na seznam nejkrásnějších míst v Itálii! Nad jezerem Orta starodávné lesy Sacro Monte s kapličkami roztroušenými pod citrusy, buky a kafr, nám připomínají, že zde Nietzsche ztratil srdce Lou Salomé!

Tento starobylý ostrov má zvláštní historii. Existuje mnoho legend o dracích, hadech, zázracích a příběhů svatých. Jedna z legend vypraví, že kdysi ostrov obýval velký had, který všechno zničil. Ta mystická spojení inspirují básníky, spisovatele, literární postavy i umělce dodnes. Toto místo je vyhledávané také mezi mystiky a mágy. Atmosféra ostrova však působí klidným a meditačním dojmem. Pouze jeptišky, básník, kněz a dáma, která provozuje obchod se suvenýry, zde žijí po celý rok.

Na ostrově dnes stojí Basilica di San Giulio, v jejíž kryptě jsou údajně uloženy ostatky světce (ze 4.století), po kterém je ostrov pojmenován, a který prý ostrov očistil od hadů a draků. Také jsou zde uloženy fragmenty soch ze 4. století, které byly pravděpodobně součástí původního světcova hrobu. Hlavní pýchou kostela je kazatelna z 11. století z černého mramoru, kterou zdobí reliéfy se scénami z Giuliova života. Jeho skutky jsou zobrazeny i na krásných freskách z 15. století u severní boční lodi kostela. Mnozí věří, že svatý Giulio stále koná zázraky! Basilika je dnes sídlem velkého benediktinského kláštera Mater Ecclesiae, největšího kláštera uzavřených benediktinek na světě.

Je nádherné vidět ostrov zahalený v mlze a poslouchat jasné zvonění zvonů, které svolává jeptišky k modlitbě z jejich klášterní zahrady s vůní vistárie a růží! Je neopakovatelný zážitek poslouchat Gregoriánský chorál linoucí se od baziliky a ze Sala Tallone koncert klasické hudby!

Samotné město Orta San Giulio je tvořeno malebnými uličkami a pěkným historickým jádrem. Kromě romantických procházek městem, máte možnost sportovního vyžití na jezeře Orto v podobě windsurfingu či plachtění. Jezero je tisíc metrů nad mořem, obklopené horami a vysokými kopci s kaštany, břízami, ale rostou zde také palmy.« zpět | přehled


Majitel-Milan Andrýsek
Holická 1173/49a, Olomouc, 779 00, Czech Republic, Mobil: +420 603 464 710

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS